Strona główna » Kominiarz » Zabezpieczenie kominów przed ptakami i insektami

zabezpieczenie kominów Wieliczka

Zabezpieczenie kominów przed ptakami i insektami – kratki kominowe

W budynkach z wieloma przewodami kominowymi zabezpieczenie kominów, a raczej ich wyloty ponad połacią dachową kratkami kominowymi są stosunkowo drogą inwestycją. Czy warto w nie inwestować w takie zabezpieczenie kominów?

Zdecydowanie tak. Chronią przed zagnieżdżaniem się ptaków. Kawki, gołębie uwielbiają budować gniazda w przewodach kominowych. Panują tam idealne warunki dla ich piskląt. Komin chroni przed mrozem w wiosenne noce, i przed upałem w słoneczne dni. Zapewnia ochronę przed deszczem i wilgocią. Ptaki korzystają z gniazda przez jeden sezon. W następnym roku nadbudowują stare gniazdo. Po kilku latach gniazdo miewa długość nawet dwóch metrów.

A jak sprawa z insektami? Czy zagnieżdżają się w kominach. Zazwyczaj nie. Zdarzają się gniazda os, ale należy to do rzadkości. Znacznie częściej roje much wpadają do kanału kominowego skuszone tłuszczem i zapachami wydobywającymi się z okapów kuchennych. W wielu nowych osiedlach zlokalizowanych w okolicach wysypisk śmieci i sortowni problem ten jest powszechny. W budynkach zamieszkania zbiorowego problemem mogą być insekty kolonizujące mieszkania. Przemieszczają się najczęściej kominami.

Jaką kratkę kominową wybrać

Czy w wyborze kratek na komin grają rolę wyłącznie względy estetyczne? Niestety nie. Z przykrością trzeba stwierdzić, że większość kratek dostępnych w marketach, sklepach stacjonarnych i wysyłkowych nie nadaje się do montowania na wylotach kominów ponad dachem. Dlaczego? Najprościej mówiąc, znacznie ograniczają ciąg kominowy. Jest to związane z dużą powierzchnią zabudowania, a małą powierzchnią prześwitu. Wiatr wiejąc przez otwory boczne kominów wentylacyjnych wytwarza podciśnienie, które dodatkowo wzmacnia ciąg i zwiększa wydajność wentylacji. Poniżej zdjęcie popularnej kratki montowanej masowo na wylotach bocznych kominów.

Ochrona komina Wieliczka

 

Jako profesjonalna firma kominiarska proponujemy Państwu kratki kominowe wykonane z jednego kawałka blachy nierdzewnej ciętej laserowo. Prześwit jest bardzo duży, pozwala na pełny przepływ powietrza przez otwory poprzeczne komina, wiec nie ogranicza ciągu kominowego. Dostępne są różne rozmiary i konstrukcje ze względu na metodę montażu. Prezentują się schludnie i elegancko. Dodatkowo jest możliwość wklejenia od wewnątrz drobnej siatki z włókna szklanego, która powstrzyma każdego insekta przed przedostaniem się do środka przewodu kominowego. Poniżej prezentujemy zdjęcie kratki nie zmniejszającej ciągu, chroniącej komin przed ptakami, z siatką przeciwko insektom.

kratka chroniąca komin Wieliczka

 

Przed zamontowaniem kratek sprawdzamy drożność zabezpieczanych przewodów kominowych. W sytuacji wykrycia zatkania komina gniazdem, gruzem, lub innym materiałem, świadczymy usługi także w dziedzinie udrażniania przewodów kominowych. Więcej na ten temat tutaj. W okresie lęgowym nie wykonujemy usług udrażniania kominów z gniazd oraz zabezpieczania przed ptakami – oznaczałoby to zabijanie piskląt.

 

Zabezpieczanie kominów kratkami – obsługiwany teren

Oddział małopolski zajmuje się zabezpieczaniem przewodów kominowych przed ptakami i insektami w obrębie miast i powiatów: Kraków, Wieliczka, Gdów, Dobczyce, Świątniki Górne, Skawina.
Oddział świętokrzyski obsługuje teren: Starachowice, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski,, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Bodzentyn, Iłża, Mirzec.