Strona główna » Kominiarz » Stalowe systemy kominowe

 

Stalowy system do komina

Stalowe systemy kominowe – cel stosowania

Stalowe systemy kominowe z rur mają za zadanie uszczelnić przewody kominowe, oraz zabezpieczyć je przed wpływem szkodliwych substancji na ściany komina. Kwestia uszczelnienia kominów jest prosta. Kominy murowane z czasem tracą szczelność. Powstają mikro dziury w zaprawie murarskiej między kanałami kominowymi, lub w ścianie zewnętrznej. Nieszczelności te z czasem się powiększają. Znamy przypadki, że cegły ze ścianek komina się odrywają, spadając w dół w kominie i zagruzowywały go. Dym napotykając opór, cofa się i wydostaje każdą szczeliną w kotłowni. W takich przypadkach trwałe naprawienie komina jest prawie niemożliwe.

Inny przypadek. Często we wnętrzu domu na tynku pojawiają się tłuste plamy. Są one najczęściej wynikiem wnikania w ściany komina tak zwanego „kondensatu„. Co to takiego? Płynna pozostałość spalania paliw gazowych lub płynnych. Przy dobrym natlenieniu mieszanki i dobrej jakości gazu lub oleju opałowego skład spalin jest znacznie lepszy. Czy to ma wpływ na niszczenie przewodów kominowych? Tak, ale każdy kondensat gazowy zawiera mniejszą lub większą ilość kwasów siarkowych i azotowych, oraz innych substancji aktywnych chemicznie. Plamy takie powstają także czasami przy niezabezpieczonym przed deszczem kominem dymowym. Zasadnicze znaczenie ma konstrukcja zakończenia komina, oraz pochylenie czapy kominowej.

Stalowe rury kominowe – zabezpieczają przed wnikaniem tej mieszanki w ściany. Rozróżniamy różne rodzaje materiału stosowanego do produkcji wkładów kominowych. Najistotniejszym podziałem jest blacha ocynkowana, tak zwany ocynk, oraz stal nierdzewna.

Systemy kominowe ocynkowane a nierdzewne chromo-niklowe

Wkłady kominowe ocynkowane idealnie nadają się w przewodach wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Ale warunek. Blacha i proces cynkowania muszą być najwyższej jakości. Tańszy materiał często lubi rdzewieć. Blacha ocynkowana nie nadaje się do przewodów kominowych spalinowych i dymowych. Kwasy zawarte w spalinach gazu i oleju niszczą warstwę ocynku. Kanały dymowe z kominków, lub kotłów na paliwa stałe niszczą go także termicznie.

Wkłady kominowe nierdzewne

Są to stopy żelaza z domieszkami chromu, niklu oraz innych pierwiastków w zależności od celu zastosowania. Zawartość węgla jest znikoma, zazwyczaj poniżej 0,1%. Jakie zalety posiada taki stop? Chrom w połączeniu z tlenem zawartym w powietrzu tworzy warstwę tlenku, który zabezpiecza wnętrze przed korozją. Po zarysowaniu, warstwa ta się ciągle odnawia. A co z niklem? Jest antykorozyjny, w tym jest odporny na działanie wilgoci i wody. Zawartość niklu utwardza stal na czynniki fizyczne, np. wstrząsy i uderzenia. Stopy niklu o jego zawartości 25% i większej nie posiadają właściwości magnetycznych. Jest to ważne dla pracy urządzeń elektrycznych. Nikiel zabezpiecza także przed łukiem elektrycznym. Jest on dielektrykiem. Bardzo łatwo przy wkładzie kominowym zawierającym nikiel zabezpieczyć go odgromowo.

Stalowe wkłady kominowe – obsługiwany teren

Oddział małopolski zajmuje się montażem stalowych rur kominowych w obrębie miast i powiatów: Kraków, Wieliczka, Gdów, Dobczyce, Myślenice, Świątniki Górne, Skawina, Bochnia, Proszowice, Słomniki.
Oddział świętokrzyski obsługuje teren: Starachowice, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski,, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Bodzentyn, Iłża, Mirzec.
Zapraszamy także na naszą stronę zajmującą się szczegółowo wkładami kominowymi: www.stalowy-komin.pl.