Strona główna » Kominiarz » Opinia kominiarska do gazowni

Opinia kominiarska do gazowni – wymagania prawne

Każdy Zakład Gazowniczy wymaga na podstawie ustaw Prawa Budowlanego, aby wraz z wnioskiem o przyłączenie budynku (nowego bądź po modernizacji) do gazociągu przedłożyć opinię kominiarską. Opinia kominiarska do gazowni musi być wykonana przez uprawnionego mistrza kominiarskiego. Gazownia wymaga także protokół szczelności instalacji hydraulicznej. Ma to potwierdzić, że budynek jest w pełni bezpieczny i przystosowany do podłączenia odbiorników gazowych. W razie powstania nieszczelności w instalacji gazowej, sprawna wentylacja odprowadzi wydobywający się gaz na zewnątrz budynku, nie pozwalając do powstania mieszanki gazu z powietrzem o stężeniu w przedziale wybuchowości. Opinia kominiarska do gazowni zawiera opis szeregu elementów infrastruktury budynku.

Opinia kominiarska – odbiór stanu surowego kominów

Budując nieruchomość, lub nabywając ją, powinniśmy posiadać projekt budowlany. Są na nim naniesione układy ścian, pomieszczeń, oraz wszelkiego rodzaju niezbędnych instalacji, w tym kominowych. Zdecydowana większość projektów jest w pełni zgodna ze sztuką, oraz z obowiązującym Prawem Budowlanym. Wykonanie obiektu często nie do końca jest prawidłowe. Ekipy budowlane lubią „modernizować” projekt. Dlaczego to robią? Mają wiele swoich powodów. Nie nam oceniać. Opinia kominiarska do gazowni jest w zasadzie odbiorem kominów w stanie surowym i odbiorem pomieszczenia kotłowni. Sprawdza się zgodność wykonania kanałów kominowych z projektem i przepisami Prawa Budowlanego i przeciw pożarowymi.

Opinia kominiarska do gazowni – co podlega kontroli

Najważniejsza przy wentylacji grawitacyjnej jest ilość kanałów kominowych oraz ich rozmieszczenie. Każde pomieszczenie socjalne: kotłownia, kuchnia, łazienka, osobna toaleta, garderoba, garaż powinien posiadać indywidualny kanał wentylacyjny wyprowadzony ponad dach i odpowiadający przepisom dotyczącym przekroju poprzecznego, wysokości i wylotu. Kanały spalinowe i dymowe powinny posiadać zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem spalin. Dodatkowo kontroli podlegają przekroje przewodów kominowych, a więc także ich wydajność. Zastosowany materiał do budowy kominów jest także ważny. Sprawdzana jest szczelność i drożność przewodów kominowych.

Opinia kominiarska – obsługiwany teren

Oddział małopolski zajmuje się wykonywaniem opinii do gazowni w obrębie miast i powiatów: Kraków, Wieliczka, Gdów, Dobczyce, Myślenice, Świątniki Górne, Skawina, Bochnia, Proszowice, Słomniki.
Oddział świętokrzyski obsługuje teren: Starachowice, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Bodzentyn, Iłża, Mirzec.