Strona główna » Kominiarz » Okresowy przegląd szczelności instalacji gazowej

Okresowy przegląd szczelności instalacji gazowej – dlaczego potrzebny?

Jest kilka powodów by inwestować cyklicznie co rok w okresowy przegląd szczelności instalacji gazowej.

Najpopularniejszym jest kredyt hipoteczny lub ubezpieczenie nieruchomości. W celu otrzymania odszkodowania za szkodę, która mogła powstać z powodu nieszczelności instalacji gazowej, ale nie tylko, Ubezpieczyciel wymaga przeglądów okresowych, też szczelności instalacji gazowej. Jest to zgodne z wymaganiami Prawa Budowlanego. W swojej praktyce zawodowej spotykamy się z sytuacjami odmowy odszkodowania za, np. zalanie spowodowane pęknięciem węża wodnego. Powodem był brak przeglądów okresowych, w tym szczelności gazu i kominiarskiego przewodów kominowych. Można z agentem ubezpieczeniowym polemizować, jednak by dociec swego, najczęściej sąd jest nieodzowny.

Sprawdzenie szczelności instalacji gazowej – najważniejsze powody

Najważniejszymi powodami dokonywania przeglądów instalacji gazowych jest nasze życie, oraz zabezpieczenie mienia przed nieszczęśliwym wypadkami. Gaz ziemny ulatniający się do pomieszczenia jest lżejszy niż powietrze, więc kumuluje się pod sufitem i powinien być wyciągany na zewnątrz budynku przez sprawną wentylację. Niestety często kanały wentylacyjne są zatkane gniazdami (dotyczy głównie miast i dużej ilości gołębi i kawek). Ale spotykamy się też z przypadkami, że od czasu wybudowania budynku, przez całe dziesięciolecia komin wentylacji nigdy nie był drożny. Resztki cegieł i zaprawy podczas budowy wpadają do środka, klinują się w jednym miejscu. Nieruchomość przeszła wszelkie odbiory i przez lata jest użytkowana. Człowiek przywyka do niedogodności. Wilgoć, zapachy, myśli: „Tak było od początku, jest i będzie”.

Gaz ziemny ma właściwości wysuszające. Mijają lata, gumowe uszczelki na złączach gazowych parcieją.  Gwintowane połączenia z czasem tracą szczelność. Instalacja traci szczelność. Gaz się ulatnia. Czuć specyficzny zapach w pomieszczeniu, a zwłaszcza przy ciężkim i mokrym powietrzu na zewnątrz. Z upływem czasu czujność zostaje uśpiona. Ulatniający się gaz nie ma gdzie uciec. Tworzy mieszaninę z powietrzem. Włączasz światło, zapalasz zapalniczkę lub palnik kuchenki. I eksplozja. W mediach od czasu do czasu słychać o takich przypadkach. Całe budynki potrafią się zawalić. Powiesz: „Do eksplozji potrzeba dużego stężenia gazu”. Nic mylnego. Zapłon potrafi wystąpić już przy 5% zawartości gazu ziemnego. Przy stężeniu powyżej 15% nie wybuchnie. Cieszyć się z tego? I tak i nie. Przy tym stężeniu tlen jako jeden z najcięższych pierwiastków jest wypierany z pomieszczenia. Przy stopniowym spadku stężenia człowiek po prostu usypia. Nagła zmiana nas dusi, budzi. Stopniowa, powolna nie wzbudza reakcji i jest zabójcza.

Kontrola szczelności instalacji gazowej – bliźniacze zagrożenie

Sprawdzenie szczelności instalacji gazowej pozwala wykryć jeszcze inne śmiertelne niebezpieczeństwo. Ulatnianie się tlenku węgla CO, tzw. czadu podczas pracy leciwego piecyka gazowego z otwartą komorą spalania. Jest to stary typ kotła gazowego, który pobiera tlen potrzebny do spalania gazu z pomieszczenia. Zdarzają się także przypadki przepalenia ścianek komory spalania, lub rozregulowanie zaworu ustalającego skład mieszanki. Zbyt bogata w gaz ziemny powoduje spalanie częściowe, którego produktem są duże ilości czadu, a więc nie spalonego całkowicie gazu. Konstrukcja starych kotłów wyrzuca te nadwyżki do pomieszczenia. Kominiarze „Jutrzenki” posiadają wykrywacze nieszczelności z funkcją detekcji czadu. Przy okazji kontroli mamy możliwość sprawdzenia, czy poza kocioł nie wydostają się zabójcze, bezwonne substancje przy kotłach atmosferycznych.

Szczęśliwi posiadacze nowo wybudowanych domów i mieszkań mogą spać spokojnie? Statystyki i nasze doświadczenie zawodowe temu przeczą. Podczas pierwszych 1-7 lat użytkowania nieruchomości nieszczelności są najczęstsze. Przyczyna? Niestaranność wykonania instalacji, osiadanie fundamentów, wysuszanie połączeń. Są to milimetry, lecz w zależności od położenia mają wpływ na kąt ustawienia uszczelnień (połączenia skręcane), a nawet w przypadku rur spawanych, na naprężenia ciągu rur i spawów.

Okresowy przegląd szczelności wewnętrznej instalacji gazowej – obsługiwany teren

Oddział małopolski okresowe przeglądy szczelności instalacji gazowych w obrębie miast i powiatów: Kraków, Wieliczka, Gdów, Dobczyce, Myślenice, Świątniki Górne, Skawina, Bochnia, Proszowice, Słomniki.
Oddział świętokrzyski obsługuje teren: Starachowice, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Bodzentyn, Iłża, Mirzec.