Strona główna » Kominiarz » Odbiór kominiarski budynku

Odbiór kominiarski budynku – kiedy potrzebny

Chcąc oddać do użytku nową inwestycję, czy to dom jednorodzinny, czy inną nieruchomość potrzebujesz posiadać odbiór kominiarski budynku. Jest to dokument, tak zwany „protokół kominiarski” , który może wystawić tylko dyplomowany mistrz kominiarski. A co jeśli w domu nie posiadasz tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, tylko mechaniczną, np. rekuperację? Potrzebujesz jeszcze protokół z pomiarów wydajności na każdym anemostacie. Protokół pomiarów powinna wystawić firma, która montowała wentylację mechaniczną. Protokół z pomiarami może wystawić także mistrz kominiarski mający odpowiednie dodatkowe uprawnienia. Nasi mistrzowie je posiadają.

A jak wygląda sytuacja przy modernizacji starych budynków? Obowiązują te same procedury. Jakakolwiek ingerencja w system kanałów kominowych wymusza posiadanie odbioru kominiarskiego przed oddaniem do użytkowania budynku.

Odbiór kominiarski budynku – jak wygląda

W trakcie odbierania budynku przez kominiarza sprawdza się zgodność wykonania nieruchomości z projektem budowlanym. Pozwala to rozstrzygnąć wszelkie niejasności. Jeśli infrastruktura kominowa różni się od tej na projekcie, kominiarz na odwrocie protokołu odbioru wyrysowuje rzeczywisty szkic sytuacyjny kominów i się do niego ustosunkowuje.

W czasie odbioru budynku sprawdza się wiele szczegółów konstrukcyjnych kominów i ich zakończeń. Należą do nich materiał z jakiego są wykonane, prowadzenie, długość, przekrój, rodzaj zakończenia ponad dachem i wiele innych. Jest mnóstwo szczegółów Prawa Budowlanego i różnych Rozporządzeń Ministrów dotyczących każdego z nich. Nie sposób omówić wszystkich w tak krótkim artykule.

Protokół kominiarski z odbioru budynku – co zawiera

Najważniejsza jest informacja, czy budynek przeszedł przegląd z wynikiem pozytywnym. Protokół powinien odnosić się do systemu wentylacji. Opisywać jej typ, parametry i ewentualne uwarunkowania. Powinien opisywać urządzenia grzewcze, ich rodzaj i system odprowadzania spalin. Powinien uwzględniać zakończenia kanałów ponad dachem budynku. W przypadku wentylacji mechanicznej musi wskazywać dopuszczenie jej do znajdujących się w pomieszczeniach urządzeń grzewczych. W przypadku niezgodności z projektem budowlanym, musi potwierdzić poprawność wykonania w zgodzie z obowiązującymi przepisami Prawa Budowlanego

Odbiór kominiarski budynku – obsługiwany teren

Oddział małopolski zajmuje się wykonywaniem protokołów kominiarskich z odbiorów budynków  w obrębie miast i powiatów: Kraków, Wieliczka, Gdów, Dobczyce, Myślenice, Świątniki Górne, Skawina, Bochnia, Proszowice, Słomniki.
Oddział świętokrzyski obsługuje teren: Starachowice, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski,, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Bodzentyn, Iłża, Mirzec.