Strona główna » Kominiarz » Nasady kominowe wzmacniające ciąg

nasady kominowe wzmacniające ciąg

Nasady kominowe wzmacniające ciąg – cel stosowania

Stabilny ciąg kominowy jest celem dobrego projektanta i każdego właściciela nieruchomości. Jednak wiele czynników wpływa na jego wydajność i niezawodność. Na niektóre mamy wpływ, na inne niestety nie. Tutaj wkraczają nasady kominowe wzmacniające ciąg kominowy. Mają za cel zniwelować te niekorzystne wpływy zewnętrzne. Jakie to wpływy?

Największym czynnikiem z którym nic nie potrafimy zrobić jest położenie geograficzne. Co prawda możemy sprzedać dom i przenieść się do odległego miejsca w idealnym położeniu bez zawirowań powietrza. Ale chyba nie o to chodzi. Kielce i Starachowice są w lepszym położeniu. Teren stosunkowo stabilny ciśnieniowo, ale domy położone w zagłębieniach terenu mają problemy. Nie są to pojedyncze nieruchomości, ale czasami całe miejscowości.  Małopolska ma trudniej. Kraków i Wieliczka leżą w dolinie. Sprzyja to wiatrom wywołującym nadciśnienie. Wiatry te zmniejszają ciąg kominowy, a w skrajnych przypadkach ciśnieniowo zamykają przewód kominowy, a nawet wywołują ciąg zwrotny, a więc powodują wdmuchiwanie zimnego powietrza do pomieszczeń, a w przypadku kanałów kominowych spalinowych i dymowych cofanie utlenionych trujących gazów do wnętrza, więc do powietrza którym oddychamy we własnym domu mając poczucie bezpieczeństwa. Kominiarze naszego Zakładu Kominiarskiego potrafią rozpoznać ryzyko każdej lokalizacji.

Na co mamy także ograniczony wpływ? Na konstrukcję istniejącego budynku w którym mieszkamy. Mamy tu na myśli usytułowanie kominów względem konstrukcji dachu, oraz innych przeszkód, np. porastające drzewa, ściana sąsiada w zabudowie szeregowej. Poprawa bezpieczeństwa pod względem wentylacji i odprowadzania spalin często wiąże się z kosztownymi remontami. Najlepszą alternatywą w tych przypadkach jest montaż nasad kominowych.

Nasady kominowe – rodzaje i zastosowanie

Nasady dachowe stosowane na przewodach kominowych wentylacyjnych, spalinowych i dymowych dzielimy pod względem przeznaczenia, budowy konstrukcyjnej, oraz zastosowanego materiału. Preferujemy nasady nierdzewne, z blachy chromo-niklowej. Dobrej jakości materiał jest praktycznie niezniszczalny, odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Tańsza alternatywa – blacha ocynkowana. O ile zastosowano dobrej jakości materiał, sprawdza się w przewodach wentylacyjnych, zaś przy kanałach spalinowych i dymowych  wytrzymuje zazwyczaj 3-5 lat.

Nasady kominowe – obsługiwany teren

Oddział małopolski zajmuje się udrażnianiem kominów w obrębie miast i powiatów: Kraków, Wieliczka, Gdów, Dobczyce, Myślenice, Świątniki Górne, Skawina, Bochnia, Proszowice, Słomniki.
Oddział świętokrzyski obsługuje teren: Starachowice, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski,, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Bodzentyn, Iłża, Mirzec.