Strona główna » Kominiarz » Mechaniczne czyszczenie kominów

Mechaniczne czyszczenie kominów

Mechaniczne czyszczenie kominów – kiedy stosujemy

Zazwyczaj proces spalania w piecach przebiega bezproblemowo. Drewno, węgiel przy odpowiedniej dawce tlenu spala się całkowicie. Łatwo to rozpoznać po kominie. Wówczas sadza jest miękka, tłusta, ale bardzo lekka. Szczotka kominiarska bez trudu usuwa. A co się dzieje gdy tlenu brakuje? Spalanie jest niecałkowite. Zamiast dwutlenku węgla  CO2 powstaje tak zwany czad, tlenek węgla CO. Jest on wynikiem niepełnego spalania. Wraz z nim powstają gorące lotne substancje smolne, które także nie mając tlenu, nie spalają się, lecz przedostają się do komina, gdzie bardzo szybko stygną i przyklejają się do jego ścianek. Warstwa po warstwie tworzą smolisty nalot. Początkowo jest on niegroźny, ale po kilku sezonach palenia z niewystarczającą ilością tlenu sadza szklista potrafi całkowicie zatkać prześwit komina. Pomoże wóczas mechaniczne czyszczenie kominów.

Czasami się zdarza, że mając warstwę sadzy szklistej, czyli smoły zdecydujemy się znacznie podnieść temperaturę na piecu i otworzymy okno w kotłowni. Płomienie buchają przez czopuch do komina. Następuje zapłon. Spalanie nagromadzonej sadzy smolistej jest bardzo dynamiczne. Wytwarzane jest bardzo wysokie ciśnienie, zaś z wylotu komina potrafi buchać kilkumetrowy ogień. Często komin i ściany się bardzo nagrzewają, ale wytrzymują ciśnienie i temperaturę. Po wszystkim wystarczy szczotką kominiarską wyczyścić kruche pozostałości sadzy szklistej. Jednak w przypadku zapalenia sadzy szklistej lepiej wezwać Straż Pożarną. Niejednokrotnie przewód kominowy pęka podłużnie, co może spowodować pożar nieruchomości. W swojej kominiarskiej praktyce zawodowej odradzamy wypalanie sadzy w kominie. Alternatywą jest mechaniczne czyszczenie kominów.

Sadza szklista – jak jej uniknąć

Spalany materiał – jego rodzaj i gatunek też ma wpływ na jej powstawanie, ale najważniejszym czynnikiem jest dopływ tlenu potrzebnego do spalania. Zamontowałeś w pomieszczeniu z piecem nowe szczelne okno? Zrobiłeś sobie na złość. Ograniczyłeś dopływ tlenu potrzebnego do procesu spalania. Otworzyłeś maksymalnie regulację ciągu kominowego w czopuchu przy wlocie do komina, a zamknąłeś dzwiczki pieca dopuszczające powietrze, również powodujesz tworzenie się sadzy szklistej. Jak ocenić czy mam ten problem? Sprawdź wnętrze pieca. Ścianki są czyste, metaliczne, czy może powleka je warstwa smoły…

Mechaniczne czyszczenie kominów – co to jest 

Najprościej mówiąc jest to frezowanie sadzy. Za pomocą głowicy z łańcuchem o odpowiedniej długości i prędkości obrotowej usuwa się ją ze ścianek pozostawiając pełny prześwit komina. Mechaniczne czyszczenie kominów jest bardzo czasochłonne. W przypadku całkowitego lub prawie całkowitego zatkania komina sadzą szklistą, najpierw musimy dokonać przewiertu wzdłuż całego przewodu kominowego w celu wpuszczenia głowicy.

Frezowanie sadzy szklistej – obsługiwany teren

Oddział małopolski zajmuje się mechanicznym czyszczeniem kominów w obrębie miast i powiatów: Kraków, Wieliczka, Gdów, Dobczyce, Myślenice, Świątniki Górne, Skawina, Bochnia, Proszowice, Słomniki.
Oddział świętokrzyski obsługuje teren: Starachowice, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski,, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Bodzentyn, Iłża, Mirzec.