Strona główna » Kominiarz » Inwentaryzacja przewodów kominowych

Inwentaryzacja przewodów kominowych – kiedy jest potrzebna

W każdej sytuacji, gdy chcemy poznać stan fizyczny przewodów kominowych w budynku wykonywana powinna być inwentaryzacja przewodów kominowych. Dostarcza ona mnóstwo informacji użytecznych w przypadku generalnego remontu budynku, powstania wątpliwości co do prawidłowości podłączeń kominowych w mieszkaniach, lub przy planowanej modernizacji instalacji kominowej. Posiadanie starych projektów budowlanych często zaciemnia prawdziwy obraz sytuacji kominowej. Dlaczego? Gdyż często zawierają one tylko pierwotny stan budynku i nie uwzględniają przeprowadzane remonty, zmiany w podłączeniach urządzeń grzewczych i wentylacyjnych spowodowanych przed chociażby zwykłe zatkanie przewodu kominowego gruzem, ptasim gniazdem, czy przez samowolkę budowlaną jednego z mieszkańców budynku.

Inwentaryzacja kominów – co zawiera

Dobra inwentaryzacja przewodów kominowych powinna zawierać szkic dachu z naniesionymi kominami, z zaznaczoną ilością przewodów kominowych i ich obecnym przeznaczeniem. W dobrym tonie jest wprowadzenie numeracji, która pozwoli szybko i sprawnie lokalizować każdy kanał kominowy i uzyskać łatwy dostęp do informacji o ich parametrach. Można wykonać szkice kominowe każdego poziomu. Jest to szczególnie ważne przy skośnym prowadzeniu przewodów kominowych.

Inwentaryzacja kominów musi dostarczać o każdej kieszeni kominowej mnóstwo informacji. Do podstawowych należy długość. Pozwala ona zorientować się, czy dany przewód sięga do samej piwnicy, czy tylko do najwyższej kondygnacji. Ważne jest to dla projektanta, który może wykorzystać każdy komin najlepiej jak to tylko możliwe. Inspekcja kamerą kominową pozwala ustalić, czy przewód kominowy faktycznie kończy się na tej długości, czy jest tylko zagruzowany.

Innym parametrem jest przekrój poprzeczny. Jest to ważny parametr, w zależności od niego dany kanał kominowy nadaje się do dalszej eksploatacji, lub nie, gdyż nie spełnia norm prawa budowlanego. Inspekcja kamerą kominową pomaga wykryć zwężenia, skosy  prowadzeniu komina, czy też przeszkody w formie drutów zbrojeniowych lub drewnianych belek stropowych. Pozwala to łatwo wytypować przewód kominowy przeznaczony do montażu chociażby wkładu, nierdzewnego systemu kominowego do kotła C.O. gazowego lub olejowego.

W wykonywanych przez nas inwentaryzacjach przewodów kominowych podajemy wiele innych szczegółów w zależności od celu jej przeprowadzania i ustaleń z inwestorem lub projektantem. Należą do nich odległości zakończeń kanałów kominowych od stropów i sufitów, umiejscowienie istniejących obecnie otworów rewizyjnych, podłączeń pieców kaflowych, kotłów C.O., kratek wentylacyjnych, itp. Dobrze wykonana inwentaryzacja kominów w budynku jest nieocenioną pomocą dla projektanta, i pozwala uniknąć wielu nerwów i kosztownych przeróbek.

Inwentaryzacja przewodów kominowych – obsługiwany teren

Oddział małopolski zajmuje się wykonywaniem kominiarskich inwentaryzacji przewodów kominowych  w obrębie miast i powiatów: Kraków, Wieliczka, Gdów, Dobczyce, Myślenice, Świątniki Górne, Skawina, Bochnia, Proszowice, Słomniki.
Oddział świętokrzyski obsługuje teren: Starachowice, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski,, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Bodzentyn, Iłża, Mirzec.