Strona główna » Kominiarz » Elastyczne wkłady kominowe „Alufol”

Zwężony i nieszczelny komin

Elastyczny wkład kominowy „Alufol” – kiedy stosujemy

Elastyczny wkład kominowy typu „Alufol” stosujemy wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie wsadzić rur tradycyjnych. Zazwyczaj stosuje się je przy wentylacji. Przepisy Prawa Budowlanego wymagają, aby kanał wentylacji grawitacyjnej miał przekrój poprzeczny przynajmniej 160 cm³. Wsadzenie rury do standardowego kanału kominowego 14 cm x 14 cm powoduje nie spełnienie tego wymagania. Przepis ten spełnia dopiero rura o średnicy Ø150mm. Prezentowany elastyczny wkład kominowy  eliminuje ten problem poprzez dopasowanie się do średnicy kanału kominowego. Folia aluminiowa z wkładu zostaje mocno dociśnięta do ścianek komina. Ściśle odwzorowuje kształt przewodu kominowego łącznie ze zwężeniami, skosami, uskokami. Zapewnia pełną szczelność komina. Można ją stosować także do przewodów spalinowych, to znaczy do odprowadzania spalin z kotłów gazowych i olejowych. Przepisy Prawa Budowlanego nakazują zabezpieczenie kominów spalinowych z kotłami kondensacyjnymi przed wnikaniem kwasów zawartych w kondensacie spalin w ścianki komina. Tworzą one brudne tłuste nacieki na ścianach budynku. Wkłady kominowe „Alufol” nie nadają się do kominów dymowych, w których spaliny mają zbyt wysoką temperaturę i mogą ją uszkodzić, przepalić.

Jak wygląda montaż wkładu kominowego „Alufol”

W formie złożonej wkład ten wyglądem przypomina wąż strażacki. Rozwija się go w kominie od góry. Rozwinięty wkład pompuje się sprzężonym powietrzem. Stopniowo metr po metrze otwiera się dopasowując do wymiarów komina. Trzeba przy tym uważać, gdyż zbyt małe ciśnienie nie dopchnie go z odpowiednio dużą siłą, za duże zaś na półce kominowej, lub miejscowemu poszerzeniu komina może spowodować jego rozerwanie. Usunięcie uszkodzonego wkładu „Alufol” jest bardzo ciężkim zadaniem, czasami wręcz niemożliwym przy dużych zwężeniach lub ostrych skosach przewodu kominowego. Prawidłowo zamontowany i eksploatowany wkład jest praktycznie niezniszczalny. Wrażliwy jest na uszkodzenia mechaniczne.

Elastyczne wkłady kominowe „Alufol” – obsługiwany teren

Oddział małopolski zajmuje się montażem tych elastycznych wkładów kominowych w obrębie miast i powiatów: Kraków, Wieliczka, Gdów, Dobczyce, Myślenice, Świątniki Górne, Skawina, Bochnia, Proszowice, Słomniki.
Oddział świętokrzyski obsługuje teren: Starachowice, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski,, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Bodzentyn, Iłża, Mirzec.