Strona główna » Kominiarz » Ekspertyza przewodów kominowych

Ekspertyza przewodów kominowych – kiedy potrzebna

Ekspertyza przewodów kominowych zalecana lub konieczna jest w kilku sytuacjach. Na przykład przewodem kominowym cofają się do mieszkania spaliny lub inne zapachy. Dlaczego następuje ciąg zwrotny? Skąd zasysa zanieczyszczone powietrze? Czy przewody kominowe są szczelne i drożne?

Na tynku pojawił się pionowy mokry naciek. Czy to wina elewacji budynku? A może przewód kominowy ciągnie wodę z powodu usterek dekarskich? Czy doszło do rozszczelnienia komina spalinowego, lub jest on w ogóle nie zabezpieczony?

Drastyczniejsza sytuacja. Nastąpił samozapłon nagromadzonej smoły w kominie, tak zwanej sadzy szklistej. Straż Pożarna co prawda ugasiła pożar, ale w takich przypadkach często dochodzi do pęknięć wzdłużnych ścian komina. Palenie dozwolone jett dopiero po dokładnej ekspertyzie kominiarskiej.

I najgorszy przypadek. Nastąpiło zaczadzenie. Ludzie zatruli się tlenkiem węgla CO, tak zwanym czadem. Optymistyczna wersja – trafili tylko do szpitala. Kilka dni poddawani są zabiegom usuwania tlenku węgla ze krwi, który na stałe łączy się z hemoglobiną uniemożliwiając przenoszenie tlenu do komórek organizmu. Dlaczego do tego doszło? Co spowodowało uwolnienie się czadu wewnątrz mieszkania? Dlaczego wentylacja nie odprowadziła go bezpiecznie ponad dach budynku? Ekspertyza przewodów kominowych pozwala zrozumieć takie sytuacje i nie dopuścić do nich ponownie.

Ekspertyza kominiarska – jak wygląda

Ekspertyza przewodów kominowych w dużym stopniu opiera się na doświadczeniu w zawodzie kominiarza i na znajomości praw fizyki. Często zwykła kontrola wzrokowa pozwala dostrzec mały szczegół w konstrukcji komina, sposobie lub rodzaju podłączeń urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, który jest powodem dużych problemów.

W czasie wykonywania ekspertyzy bardzo ważne jest zaplecze techniczne. Jednym z najbardziej przydatnych urządzeń jest kominowa kamera inspekcyjna. Pozwala dotrzeć do środka przewodu kominowego i skontrolować każdy jego centymetr. Kamera kominowa jest urządzeniem niezbędnym przy wykonywaniu ekspertyzy przewodów kominowych. Innym urządzeniem jest generator dymu nietoksycznego. Pozwala on zadymić przewód kominowy i zlokalizować ewentualne nieszczelności.

Ekspertyza przewodów kominowych – obsługiwany teren

Oddział małopolski zajmuje się wykonywaniem ekspertyz kominiarskich  w obrębie miast i powiatów: Kraków, Wieliczka, Gdów, Dobczyce, Myślenice, Świątniki Górne, Skawina, Bochnia, Proszowice, Słomniki.
Oddział świętokrzyski obsługuje teren: Starachowice, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski,, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Bodzentyn, Iłża, Mirzec.